נגישות בדלית אל כרמל

בעקבות חקיקת "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות" בשנת 1998 , ובגלל המצב הלא מטיב עם בעלי המוגבלויות בכפר דלית אל-כרמל, עמותת נד"א שמה בראש סולם העדיפויות את נושא הנגישות ביישוב. והתחילה בלחצים על הרשות המקומית על מנת להנגיש את הכפר.


הסברה, העצמה ומודעות

החברה אינה אוהבת חריגים מכל סוג שהוא. החריג או היוצא דופן, נראה כמאיים על הסדר הקיים, אם בשל צורתו החיצונית השונה מן הנורמה המקובלת, ואם בשל רעיונות ודרכי התנהגות המערערים על הכללים והשגרה שהיא חיה על פיהם.


מרכז השאלת ציוד עזר

בעמותת נד"א מופעל מרכז השאלת ציוד עזר לבעלי מוגבלויות, ובהתנדבות מלאה על ידי הנהלת עמותת נד"א .


מרכז מידע

העמותה מפעילה מרכז מידע במשרד המועדון, מרכז המידע ממומן על ידי תכנית קהילה נגישה ועמותת נד"א, ומופעל על ידי מר סלמאן עואד בהתנדבות .


הפעלת מועדון חברתי

העמותה מפעילה מועדון חברתי בהתנדבות שמתקיימת בו פעילות ענפה, המועדון נמצא בבניין מושכר ע"י המועצה המקומית משנת 2001.


אוכלוסיית היעד

אוכלוסיית היעד של עמותת נד"א הינה האוכלוסייה החלשה ביותר. מכיוון שרובם הגדול בעלי צרכים מיוחדים, מוגבלים, חולים ואין מי שייצג אותם מול המוסדות במדינה .

מי יכול להצטרף לעמותה:

כל הנכים המוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי מ 20% ומעלה (נכות כללית), יוכלים להצטרף לעמותה ולהיות פעילים בה הם ובני המשפחה שלהם

מספר הנכים המקומיים המוכרים על-יד הביטוח הלאומי מעל 800 נכים. חלקם ילדים מתחת לגיל 18 שנה ומטופלים ע"י שתי עמותות: עמותת על"מ, ועוד כ- 80 נכים מעל גיל 65 אשר חלקם פוקד את מועדון הקשישים. מס' חברי העמותה מגיע כיום מעל ל- 100 חברים, עם נכויות בדרגות שונות, ורובם פוקדים את המועדון באפן סדיר, וחלקם פעיל באופן מסיבי ורציף. אוכלוסיית היעד היא אוכלוסייה חלשה יחסית, (הנכים המוכרים ע"י המוסד לביטוח לאומי). המאפיין העיקרי הוא המחלות הכרוניות, חלקם קשה לו לתפקד בחיי היום יום .

חברים בעמותה כל סוגי האוכלוסייה, גברים, נשים, צעירים וצעירות תושבי דליה ועוספיה. המייחד אותם קצבת הנכות מהמוסד לביטוח לאומי, לכן קראתי להם אוכלוסייה חלשה, פיזית וכלכלית. חלקם מתקשה לתפקד או להתנייד

נרשמו עד היום בעמותה מעל 350 חברים, חלקם נפטר (ז"ל), חלקם אחרי שקבל שרות מהעמותה לא המשיך להיות חבר .

בשנים האחרונות החל תהליך קהילתי בנושא הגברת המודעות לצורכי הקהילה בעלת צרכים מיוחדים לצד פעילות והתארגנות יזומה של האוכלוסייה הזו לסיפוק צרכיה . התהליך הביא למעורבות והתערבות של קהילת הנכים והגברת המודעות בקרב נותני השירות לקהילה זו ולצרכה .

עמותת נד"א – נכי דאלית אל כרמל (ע"ר), היא עמותה שפועלת לרווחת הנכים ביישוב דלית אל-כרמל, להגברת המודעות בקרב בעלי הצרכים המיוחדים לזכויותיהם, העצמה, העשרה והגברת מודעות

ימי פעילות העמותה: ראשון עד ששי משעה 9:00 עד 13:00 . 

כתובת: ת.ד. 5368, דאלית אל כרמל 3005600, טלפונים: 04-8866776, 052-2859057

דוא"ל: ndac@walla.com, פייסבוק: facebook.com/ndadac